Raising Standards Leaders

Year 7
L. Holdsworth

Year 8
K. Clarke

Year 9
E. Cuttress

Year 10
N. Williams

Year 11
K. Cox-Brown

Pupil Premium
J. Woodyer

Pastoral Head of Years

Year 7

A. Jones

Year 8

K. Davis

T. Watson

Year 9

L. Lavanini

G. James

Year 10

A. Ives

J. Ward

Year 11

C. Cropper

C. Francis

Departments

Art & Design
T. Jones (Head of Department)
C. Bradbury-Cheetham
L. Dunn
A. Marsh

Drama
I. Teague (Head of Department)
R. Hemmings

Design & Technology
B. Whitham (Head of Department)
N. Hammersley
D. Ely
N. Nicolaou
M. Hall

English
J. Sadler (Head of Department)
V. Littler
N. Abbott
N. Dean
V. Healey
E. Evans
C. Wild
G. O'Grady
A. Thurlow
C. Rowley
E. Cuttress
M. Daley
V. Heard
R. Halligan
N. Sawyers
A. Tunnell
J. Heil
J. Mullin

Food and Textiles Technology/Health & Social Care
N. Knowles (Head of Department)
K. Guess
J. Maxey

Geography
A. Burniston (Head of Department)
K. Clarke
J. Nicholson
A. Fairclough
J. Horsey
J. Weil

History
S. Mackay (Head of Department)
C. Bentham
H. Parkin
A. Bowers
S. Cook

ICT
A. Mahmood (Head of Department)
J. Woodyer
A. Glover
A. Hasan
H. Ruane

Mathematics
L. Gray (Head of Department)
K. Cox-Brown
M. Linnecor
A. Oldham
I. Parker
J. Hartt
J. Panteli
L. Eames
A. Owen
T. Kelso
L. Beattie
S. Singh
A. Dubale
D. Hinton
K. Burrows
J. Lapidus

Modern Foreign Languages
A. Griffith (Head of Department)
P. Traynor
S. Evans
L. Greenwood
J. James
T. Paisley
L. Slater
T. Hunt

Music
P. Lawton (Head of Department)
D. Wood

PE
R. Hulme (Head of Department)
E. Pike
H. Duffy
S. Tavner
L. Wildgoose
J. Howarth

RE
N. Williams (Head of Department)
M. Tither
L. Holdsworth

Science
M. Mohsin (Acting Head of Department)
C. Watson
M. Atherton
K. Chohan
R. Insley
B. Murray
D. Soles
M. Chaudhry
S. Khan
D. Woodiwiss
I. Hussain
L. Buckley
K. Parker-Marshall
N. Sadati
J. Alyas

Learning Support Teaching Team
J. Maxey (Head of Inclusion & Diversity Department)
R. Wardle (SENCo)
J. Djang (Deputy SENCo)
M. Burgess (Resource Base Manager)
A. Murphy
J. Carden

Scroll to top